Menu
Menu

ÖTV Muafiyetli Satışlar

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), Belirli ürünlerin harcamalarında maktu ya da oransal olarak alınan bir vergi türüdür.
ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) muafiyeti ise, vücudunda belli bir oran üzerinde işlev kaybı olan engelli vatandaşlarımızın faydalanabileceği bir haktır. Muafiyetli satış için sağlanması gereken koşullar aşağıdaki gibidir;

Engel oranı %90 ve üzeri olan bireyler ÖTV’den muaf olarak araç satın alabilirler. ÖTV indirimden faydalanmak için ise engel oranı en az %40 olmalıdır. Raporda “ağır engelli” ya da “sürücü belgesi alabilir” ifadelerinin yer alması gerekmektedir.

Araç sahibinin aracı kullanmasının mümkün olmaması durumunda, üçüncü dereceye kadar yakınları B sınıfı ehliyet sahibi olması koşuluyla bu araçları kullanabilirler.

%90 üzeri engel sahibi kişilerin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “H” sınıfı sürücü ehliyetine sahip olmaları şartıyla kendileri de bu araçları kullanabilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 21.12.2021 tarihinde, 31696 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği'ne göre, 01.01.2022 tarihi itibariyle alınacak olan binek otomobil modelinin değeri motor ve silindir hacminden bağımsız olarak, ÖTV ve diğer tüm vergiler dahil 450.500 TL’den fazla olmamalıdır.

Engelli müşterilerin araç alımında temin etmesi gereken belgeler ve engelli müşterilerin vergi muafiyeti kapsamında araç sahibi olması süreci hakkındaki yasal mevzuat detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 21.12.2021 tarihinde, 31696 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği'ne göre, 01.01.2022 tarihi itibariyle alınacakolan binek otomobil modelinin değeri motor ve silindir hacminden bağımsız olarak, ÖTV ve diğer tüm vergiler dahil 450.500 TL’den fazla olmamalıdır.***Bu sayfa ve ekinde veya web sitemizde yer alan bilgiler tamamen genel bilgilendirme amaçlı olup MAYA Otomotiv Ltd. Şti. tarafından verilmiş herhangi bir garanti veya taahhüt niteliği taşımamaktadır. İlgili mevzuatlardaki değişiklik veya idari merci kararları nedeni ile ÖTV Muafiyetinden yararlanılamaması durumunda MAYA Otomotiv Ltd. Şti.’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. ÖTV muafiyet şartları ve durumunuz ile ilgili en doğru ve detaylı bilgileri öğrenebilmeniz için Gelir İdaresi Başkanlığı veya ilgili Vergi Daireleri’ne danışmanızı tavsiye ederiz.